Vyhledávání


"Každé skutečné dobrodružství vzniká nárazem fantazie na skutečnost..."
 

 

Povolání

 

REGISTRACE

První věcí potřebnou pro hraní na Manawydanu je registrace – tu můžete uskutečnit v záložce registrace na webu www.manawydan.cz v páté záložce levého menu. Tato registrace vám poslouží jako registrace na web, forum a hru.

 

INSTALACE

Dalším krokem je instalace hry. Všechny potřebné soubory najdete na fóru pod tímto odkazem - https://forum.manawydan.cz/showthread.php?tid=25 . Pokud budete mít problém s instalací je tu šikovné video, které vám ukáže jak vše nainstalovat -  https://www.youtube.com/watch?v=EahRx2mCgj0.

 

PRAVIDLA

Tento odkaz byste si měli prostudovat dříve než poprvé lognete, vyhnete se tím možná spoustě problémů. https://www.manawydan.cz/?cont=pravidla

 

INFORMACE

Průvodce světem na webu vám poví základní potřebné informace o rasách a povoláních - https://www.manawydan.cz/?cont=calenarduv_pruvodce. Vše co nenajdete o povoláních a rasách zde najdete v topicích na fóru. Chce to chvilku hledání, ale i zde potom najdete všechny potřebné informace.

 

PRVNÍ LOGNUTÍ

Základní pravidla, která pro jistotu připomenu před tím, než lognete.

1, Ve světě Manawydanu platí pravidla RP - https://www.manawydan.cz/?cont=pravidla&part=rp. Dodržujte to již od prvního lognutí. Případné dotazy směřujte na fórum. 

2, Support (výměna věcí mezi dvěma postavami na účtu) je velmi přísně trestána. Nekažte touto zbytečností hru GM týmu ani vám!

3, Protože dostáváte zkušenosti za čas (u nás se nahoru postupuje pomocí expů)  – už od prvního lognutí na vás platí pravidla o kontrole a afk! Věnujte proto čas přečtení tohoto pravidla - https://www.manawydan.cz/?cont=pravidla&part=afk

 

VÝBĚR POSTAVY

V první fázi vybíráte jméno své postavě – i jméno podléhá pravidlům RP – vyvarujte se typům jmen jako sir, lady, princ, princezna – berte v potaz, že svět už nějaké uskupení má a pokud vaše postava má mít titul musí si to náležitě ve hře zasloužit, ne jej mít od první chvíle svého „objevení se“ ve světě. V případě že titul použijete, jméno vám může být změněno.

Výběr rasy ovlivní vaši budoucí hru, každá rasa má své specifické vlastnosti a rasové město – v době dějové linie je centrálním městem Ishar, pro drowi Tzir´ular. Všechny informace najdete v sekci rasy na webu https://www.manawydan.cz/?cont=calenarduv_pruvodce#1, nebo na fóru https://forum.manawydan.cz/forumdisplay.php?fid=14.

 

JSEM VE SVĚTĚ

Gratulujeme, dostal ses do světa Manawydanu. Od teď můžeš hrát. Ještě osvětlím základní principy fungování světa.

Jak získávám zkušenosti? – Zkušenosti získáváš hned několika způsoby – za čas, za zabití, za licence (zakázky na zabití určité počtu stvoření ve světě), za zakázky (řemesnické – dá ti je každý herní prodejce ve městě) a za projdutí některých podzemních prostor – reward.

Získávání zkušeností za čas je ovlivněno tvou známkou za RP (Role Play). Tuto známku ti může udělit GM nebo jiný hráč. I ty sám můžeš hodnotit jiné hráče (Klikneš na hráče levým tlačítkem myši a vybereš možnost hodnotit). Známkování funguje jako ve škole. Jednička je nejlepší známkou, za tu dostaneš největší odměnu. Pětka je na pováženou a dostaneš nejmenší hodnoty. Ty sám nezjistíš, jakou známku máš. Ze všech známek se bere průměr. Známky GM mají větší hodnotu než známky od hráče.  

Peníze si do začátku můžeš vydělávat různými způsoby – základním bude plnění questů v rámci Isharu, další možností jsou řemeslnické zakázky nebo licence (ty najdeš na severu města Ishar).

 

TRÉNOVATELNÉ SKILLY

Jako všechny postavy světa i ty máš volně trénovatelné skilly, kterými si můžeš zároveň slušně přivydělávat – dřevorubectví, těžba a rybolov.

Na dřevorubectví potřebuješ pouze sekyrku, natěžené dřevo pak můžeš prodat buď hráči nebo prodejci ve městě, v Isharu najdeš i úkol na těžbu dřeva.

Těžba v dole je další možností přivýdělku do začátku. Jediné co potřebuješ je krumpáč, přemývací miska a džbánky s vodou. Ty seženeš za pár stříbrných u prodejce nebo kováře. Většina surovin, které natěžíš v dole, se dá prodat.

Na rybolov je potřeba prut a rybářské návnady. Rybářské návnady koupíš u farmáře nebo některého z prodejců ve městě. Ulovené ryby poté prodáš některému z farmářů nebo prodejců.

Samozřejmě další možností zisku do začátku je činnost vztahující se k tvému povolání.

 

ČAS

Čas ve světě Manawydanu plyne rychleji, než jak jej znáš. Jeden reálný den je čtyřmi dny Manawydanu, každý den má 6 hodin reálných. Jeden manawydanský rok je jedním měsícem reálným. Pokud chceš zjistit jaké datum je pomůže ti fórum, kde v horní liště vlevo máš napsáno datum - Podzim 17.Sarvy, 279.roku, 1:32 hodin. Hned vedle je možnost kalendář, kde ti reálný čas přepočítají na datum a čas do herní. Přímo ve hře pak zjistíš čas a datum příkazem [cas.

 

HLAD

 Jako i v reálném světě, tvá postava zde má hlad a bude chtít jíst. Bez jídla budeš vyčerpaný, a pokud se budeš příliš zanedbávat, zemřeš hlady. Ke zjištění, nakolik máš plný žaludek, využij příkazu [hungry nebo také [jidlo. Číselný údaj, který se dozvíš, udává tvé nasycení - pokud je toto číslo nad 150, cítíš se přecpaný, mezi 150 a 100 jsi spokojený, pod 100 začínáš postupně cítit lehký hlad, silnější hlad, až ti vysloveně kručí v břiše a louskala bys i hřebíky. Pozor - hlady můžeš ztrácet síly a nakonec zemřít! Dobré jídlo zde získáš od farmářů.

 

AFK

Základní podmínkou získávání zkušeností za čas je, že musíš být po dobu hraní ve hře přítomný, nesmíš nechat hru jen tak běžet a nevěnovat se jí. Protože je potřeba občas jen na chvíli být afk (duchem či fyzicky nepřítomný) a abys nemusel vypínat celou hru, použiješ příkaz [afk (také [z ). Tento příkaz si velmi dobře zapamatuj! Pokud budeš afk přistižen, budeš potrestán dobou bez zkušeností (1, 2, 3 a více dní). Při opakovaném přečinu je trest ještě vyšší. Proto pokaždé, když budeš odcházet od hry, byť na kratičkou chvíli, použij tento příkaz. Označí ve hře pro hráče i GM (poznají, že např. mluvit na tebe nemá smysl) a zastaví ti pro tu chvíli růst zkušeností (GM tě tedy nebudou kontrolovat). Příkaz se automaticky zruší, pohneš-li se ve hře nebo jinak projevíš aktivitu, třeba se najíš. Neruší ho psaní (například do chatu) nebo různé nastavování, prohlížení paperdollu atd. V jakémkoliv okamžiku, kdy nejsi pod příkazem [afk, může být tvá aktivita kontrolována. Kontrola má podobu gumpu, na kterém musíš zmáčknout správné tlačítko (označené požadovaným číslem). Na potvrzení kontroly máš 90 vteřin a pouze dva pokusy.

 

CHAT  

 Chat ve hře slouží ke komunikaci hráčů (nikoliv postav) mezi sebou, sdělování si dojmů, ptaní se na věci, kterým třeba nerozumíš, domluvám. Chat je vedlejší způsob komunikace - využívejte spíš komunikaci přímo ve hře. Chat je OOC, neplatí zde tedy pravidla RP. Pravidla slušného chování zde ovšem platí. Pro psaní do chatu použij [c, například [c ahojte. Pokud tě bude chat rušit nebo o něj nebudeš mít zájem, můžeš si jej deaktivovat příkazem [c off. Znovu jej aktivuješ příkazem [c on. Do chatu můžeš dostat ban za nevhodné vyjadřování.

 

EMOTE

Pro pestřejší a příjemnější hraní budeš mnohdy potřebovat vyjádřit emoce, tedy vyjádřit co tvá postava dělá (a není to možno znázornit tak, aby to ostatní hráči poznali). Složitější emoty, doprovázené zvukem a animací, najdeš pod příkazem [e nebo [emoce. Kromě předdefinovaných emotů si tam v tabulce můžeš nastavit i své vlastní - často používané. Pokud ti tyto emoty nebudou zrovna vyhovovat, můžeš jakýkoliv jiný napsat tradičně do hvězdiček. Automaticky se ti do hvězdiček vloží text, který napíšeš za dvojtečku+mezeru, například ": mávl rukou" je ve výsledku totéž, jako *mávl rukou*. Mysli přitom, že do myšlenek ti nikdo nevidí, tudíž se vyvaruj emocím typu "Myslí si o tom novým, že je uplně blbej".

 

SMRT

Co je to omráčení?

Omráčení je stav, který se dá přirovnat k tomu, když dostaneš opravdu pořádnou facku, neumřeš na ni, ale omdlíš. Pokud na tebe někdo či něco zaútočí, přijdeš o všechny životy, ale on tě ve chvíli, kdy se přestaneš bránit - jsi omráčený, nechá být, za čas se vzpamatuješ. Pokud na tebe ale bude nestvůra dál útočit, i když budeš omráčen, tak tě nakonec zabije - zemřeš. Pokud jsi omráčený, mohou tě jiní léčit. Do stavu omráčení se můžeš dostat nejenom, když tě někdo škaredě poraní, ale i tím, že po útoku budeš krvácet (budou ti ubývat životy v intervalech) a krvácení nestihneš včas zastavit.

Co je to smrt a jak se oživím?

Smrt naštěstí u nás není jako v reálném světě. Tady máme možnost jakéhosi zázračného oživení :o). Ve chvíli, kdy umřeš, z tebe zbude nehmotná duše, neschopná nikoho vidět nebo komunikovat s kýmkoliv, kromě kněží, z nichž někteří, zkušenější, tě dokážou oživit. Jako duše se však můžeš pohybovat a dojít ke chrámu. Kněží v chrámu tě oživit dokážou, přesněji dokáže to oživovací kříž.

 

UČENÍ SKILLŮ

Pokaždé, když budeš mít dostatečný počet zkušeností na další úroveň (což ti prozradí svitek v paperdollu), přijď k učiteli. Dvojklikem na učitele dostaneš možnost zapsat se do výuky. Počítej s tím, že výuka se platí. Jak na ty dovednosti: v levém okénku učebního gumpu máš počet volných učebních bodů, které můžeš investovat do svých dovedností. V pravém okénku máš seznam možných dovedností. Vedle názvu dovednosti je číslo, označující, jaký stupeň jsi v dané dovednosti již dosáhla. Šipkami přidáš body podle svého rozhodnutí. Malý počet bodů si můžeš nechat do zásoby a uplatnit je až při příští lekci, může ti totiž zbýt například 1 bod ve chvíli, kdy všechny tebou zvolené dovednosti tě budou stát už po dvou nebo třech bodech (podrobnější vysvětlení najdeš na webu v sekci knihovna).